Karta Dużej Rodziny
Treść
KARTA DUŻEJ RODZINY
W dniu 27 maja 2014 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę nr 85 w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych (M.P. poz. 430), w ramach którego wprowadzona została Karta Dużej Rodziny.
Karta Dużej Rodziny umożliwia członkom rodzin wielodzietnych korzystanie ze zniżek oferowanych przez podmioty publiczne i niepubliczne, które przystąpią do programu. Listę tych podmiotów można znaleźć na stronie www.rodzina.gov.pl, a wszystkie miejsca oferujące zniżki są opatrzone logo programu z treścią: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.
Posiadacze Karty Dużej Rodziny mają możliwość zakupu tańszych biletów na wydarzenia kulturalne, wystawy, do muzeów, przejazdy komunikacją publiczną, a nawet wakacje.
Przystąpienie do programu może realnie pomóc rodzinom wielodzietnym w dostępie do kultury i do aktywnego wypoczynku ale także obniży ich wydatki na życie.
Od 1 stycznia 2015 r. w życie weszła ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny określająca zasady przyznawania członkom rodziny wielodzietnej Karty Dużej Rodziny oraz sposób przyznawania uprawnień.
PRAWO DO KORZYSTANIA Z PROGRAMU
Do korzystania z programu mają prawo rodziny wielodzietne (posiadające co najmniej 3 dzieci). KDR przysługuje niezależnie od dochodu. Członkowie tych rodzin otrzymują KDR mającą określony czas ważności:
- rodzic (zastępczy) i małżonek rodzica – na czas nieokreślony
- dziecko w pieczy zastępczej – na czas umieszczenia
- dzieci:
- do ukończenia 18 r.ż.
- do ukończenia 25 r.ż. jeśli podejmują naukę (do końca roku szkolnego lub akademickiego)
- bez ograniczeń wiekowych jeśli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (na okres ważności orzeczenia).
SKŁADANIE WNIOSKÓW
Od dnia 16 czerwca 2014 r. każda rodzina posiadająca co najmniej trójkę dzieci na utrzymaniu może złożyć wniosek o wydanie karty w:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
34-735 Niedźwiedź
tel. (18) 33-12-776
Od dnia 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowy druk wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny, który można pobrać osobiście w siedzibie GOPS lub ze strony internetowej: www.rodzina.gov.pl, gdzie zamieszczone są również inne informacje związane z Kartą Dużej Rodziny.
WYMAGANE DOKUMENTY
- W przypadku rodzica oraz małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci.
- W przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18 r.ż. – akty urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość.
- W przypadku dzieci w wieku powyżej 18 r.ż. – dokumenty potwierdzające tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce lub oświadczenie ucznia/studenta o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce.
- W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 r.ż. – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
- W przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
- W przypadku osób, powyżej 18 r.ż., przebywających za zgodą w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka (art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej) – zaświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.