Punkt Obsługi Programu Czyste Powietrze

Treść
Punkt Obsługi Programu Czyste Powietrze czynny jest w każdy Poniedziałek i Czwartek od godz. 09:00 do godz. 14:00 w Urzędzie Gminy w Niedźwiedź na III piętrze pok. nr 37
ZAKRES DZIAŁANIA PUNKTU OBSŁUGI OBEJMUJE:
- informowanie mieszkańców o zasadach działania Programu Czyste Powietrze – wymogach formalnych i technicznych warunkujących otrzymanie dotacji z programu,
- udzielanie wsparcia merytorycznego w zakresie wypełniania wniosku o przyznanie dotacji, wniosków rozliczeniowych i innych dokumentów związanych z Programem Czyste Powietrze.
Podmiotem wspierającym Gminę w prowadzeniu Punktu Obsługi, jest Stowarzyszenie Ekomonterzy, z siedzibą w Krakowie, Aleja Pokoju 78, 31-564 Kraków.
Stowarzyszenie Ekomonterzy świadczy doradztwo również poprzez pocztę elektroniczną: czystepowietrze@niedzwiedz.iap.pl , która jest obsługiwana przez Stowarzyszenie w godzinach 9:00 – 16:00 w dni robocze.
Informacje na temat Programu Czyste Powietrze można ponadto znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie: https://portal.wfos.krakow.pl
Więcej informaji na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/
Ruszył nabór na dotacje do kotłów gazowych w programie Czyste Powietrze
15 lipca 2025 r. wznowiono nabór wniosków o dofinansowanie zakupu i montażu kotłów gazowych w ramach programu Czyste Powietrze. Nabór potrwa trzy miesiące lub do wyczerpania środków, ale uwaga – o kolejności rozpatrywania wniosków decyduje data wpływu do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), a nie data nadania dokumentów do WFOŚiGW.
Kluczowa data wpływu, nie nadania
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że zgodnie z regulaminem wznowionego naboru na kotły gazowe (§ 3 ust. 1 Rozdziału III), wnioski w programie Czyste Powietrze są rozpatrywane w ciągu 30 dni kalendarzowych od momentu ich faktycznego wpływu do WFOŚiGW – niezależnie od daty nadania pocztą czy złożenia online. Warto zatem zadbać o możliwie najszybsze dostarczenie dokumentów.
Dla kogo i jak składać?
Wsparcie kierowane jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zrealizowali inwestycje związane z wymianą źródła ciepła na kocioł gazowy między 28 maja a 31 grudnia 2024 r. Wnioski można składać elektronicznie, papierowo lub za pośrednictwem pełnomocnika. Łączna pula środków przeznaczona na ten nabór wynosi 70 mln zł z puli programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Szacuje się, że wsparcie trafi do ok. 3 tys. gospodarstw domowych.