Przejdź do stopki

Wznowienie Programu „Czyste Powietrze”

    wyświetleń: 26
Wznowienie Programu „Czyste Powietrze”

Treść

Informujemy, iż zgodnie z zapowiedzią Minister Klimatu, Pauliny Hennig-Kloski, w dniu 31 marca 2025 r. zostanie wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu
„Czyste Powietrze”. W nowej odsłonie programu wprowadzono szereg zmian, mających na celu jego usprawnienie i ograniczenie nadużyć, do jakich dochodziło w przeszłości.

Co nowego w programie?

Obowiązkowe potwierdzenie standardu energetycznego przed i po inwestycji – tj. audyt energetyczny przed i świadectwo charakterystyki energetycznej po zrealizowaniu prac.
Wykonanie audytu (obowiązkowo przed złożeniem wniosku o dofinansowanie!) ma na celu uniknięcie tzw. „rachunków grozy” i potwierdzenie, że zrealizowane prace poprawią standard energetyczny budynku, a nowe źródło ciepła będzie właściwie dobrane.
W nowej odsłonie programu powiązano zakres i wysokość dotacji z wynikami audytu. Na budynki w najgorszym stanie (z największym zapotrzebowaniem energetycznym) można uzyskać większą dotację.

Wprowadzenie limitów dotacji na poszczególne kategorie prac – np. limity dotacji za m2 powierzchni ocieplenia, okien, czy drzwi. Ma to na celu zapewnienie, aby wydatki były racjonalne, tj. żeby nie były wystawiane faktury na kilkadziesiąt tysięcy złotych np. za jedną szt. drzwi,
co zdarzało się w przypadku nieuczciwych wykonawców.

Kotły gazowe – zgodnie z nowymi zasadami Programu nie ma możliwości dofinansowania kotłów gazowych ze względu na obowiązujące od bieżącego roku regulacje prawne (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków).

Własność nieruchomości przez minimum 3 lata przed złożeniem wniosku (wyjątek: spadek) –
ma to na celu ograniczenie nadużyć, polegających np. na przepisywaniu niewielkiej części własności domu na osobę o niskich dochodach, która w ten sposób ubiegała się o dużo wyższą dotację.

Nowy Regulamin zakłada również wiele innych zmian, np. zasada jedno dofinansowanie na jeden budynek, zmniejszenie wysokości wypłacanych zaliczek z 50 do 35% kwoty dotacji, wprowadzenie operatorów mających wspierać osoby najuboższe, czy podwyższenie progów dochodowych uprawniających do wnioskowanie o podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania.

Więcej o samym programie i wprowadzonych zmianach można dowiedzieć się  w Urzędzie Gminy Niedźwiedź oraz pod adresami:

Nowe Czyste Powietrze z jasnymi zasadami i stabilnym finansowaniem - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl

Jasne zasady i stabilne źródło finansowania – nowa odsłona programu Czyste Powietrze już wkrótce

Podręcznik nowego programu Czyste Powietrze

Prezentacja Programu