Zagórzański Jarmark Wielkanocny – czas na przygotowania do świąt!

Treść
Zagórzański Jarmark Wielkanocny – czas na przygotowania do świąt!
W niedzielę, 6 kwietnia 2025 r., zapraszamy na plac targowy do Mszany Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Wielkanocnym pojawią się tam świąteczne ozdoby, stroiki, palmy wielkanocne i… świąteczne przysmaki! Warto wybrać się na to wydarzenie – zachęcamy by szczególną uwagę poświęcić stoiskom, na których odnajdziecie certyfikat i statuetkę Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny. To będzie dla Was sygnał, że znajdziecie tam produkty najwyżej jakości, ściśle związane z Regionem Zagórzańskim! Miody z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny, serki gorczańskie od Moniki Kubik, Drewniane cuda z Kasinki, czy Drzewiane łobrozki od Józefy Potaczek – to już wielu dobrze znane i często kupowane produkty lokalne. Do tego zacnego grona wyróżnionych „marką” Kapituła dołączyła miody z Pasieki Przygórze nr 248 Józefa Bierowca, koronkowe serwety od Zofii Piętoń, idealne do świątecznego koszyka! i Sznurkowe Perełki ze swoimi koszyczkami i koszulkami na pisanki… Kto wie, a może pojawi się też Ocet mszański i Żurek zagórzański albo Piyrogi bogato nadziane (Smakosz) i lody w słoikach (Lody i Spółka)? A jeśli natraficie na nasze markowe nowości – świece z wosku pszczelego z Pasieki u Zdzicha, przepyszne ciasta (zwłaszcza makowiec zawijany, ciasto drożdżowe z owocami i piernik) z Cukierni Babeczka, kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne lub stroiki świąteczne z naturalnych materiałów Marii Bolisęgi, obrazki malowane kredkami, czy srebrną biżuterię z drewnianymi elementami od Elondi albo produkty z „wysokiej półki” sklepiku Nie z Galerii, czy materiały reklamowe od PanDa – haftowanie, znakowanie i więcej, to koniecznie dłużej się przy nich zatrzymajcie! Wiemy też, że drożdżowe barany i mazurki już szykuje Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”. Co prawda te wyroby jeszcze! Bulandy nie mają, ale coś czujemy, że przy kolejnym konkursie grono użytkowników Znaku Marki się o nie powiększy! Wszak to tradycja i majstersztyk w jednym! Znana nam wszystkim Gosia Suder już zarywa noce i misternie zdobi swoje piękne pierniczki… Trudno to wszystko wymienić!
W wielkanocnej odsłonie jarmarku mamy również zaplanowane dodatkowe atrakcje. Tak sobie pomyśleliśmy, że na pewno znajdzie się grono chętnych pragnących samodzielnie wykonać czy to palmę wielkanocną, czy kwiaty z bibuły lub krepiny. Jeśli jednak nie do końca wiecie jak to zrobić – my stworzyliśmy Wam okazję do korepetycji w tym zakresie. Wszelkich porad udzielą Wam nasze zagórzańskie kreatorki i artystki – gaździny z KGW Olszówka, które na takie aktywności uzyskały dziedzinny znak jakości! Warsztaty odbywać się będą po sąsiedzku, w gościnnych progach Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Janiny Porazińskiej (tak, tak, obok „Meblometu”). Trudno przewidzieć pogodę, a w przypadku kręcenia kwiatów z bibuły do palmy, jak i wykonania samych palm - lepiej chronić te delikatne rękodzieła przed kwietniową, zmienną aurą. Warsztaty są bezpłatne, nie obowiązują na nie zapisy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że, gdy wszystkie krzesła się zapełnią, nie będziecie mogli wziąć w nich udziału. Kto pierwszy…
Poszukiwaczy wielkanocnych smaków zapraszamy gorąco w samo południe na „Bitwę na sodrę”, czyli kulinarny konkurs na najlepszy smak świątecznej zupy z wielkanocnej święconki. Najlepszej - według publiczności, bo to Wam drodzy uczestnicy jarmarku oddajemy możliwość wybrania tej najsmaczniejszej tradycyjnej sodry, poprzez głosowanie. Przedstawiciele grup, które odważą się stanąć w szranki do kulinarnego konkursu, w ramach nagrody będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych z Pawłem Kołodziejem, profesjonalnym kucharzem, właścicielem marek „Szapo ba” i „Dziki Smardz”. A ten mistrz kucharski obiecuje, że w ramach wspólnych działań tradycyjne potrawy zostaną poddane interpretacji w wersji uwspółcześnionej. Ponadto, warto również powalczyć o zdobycie statuetki; trzy pierwsze chochle: złota, srebrna i brązowa, to pamiątki tego wydarzenia i trofea zwycięzców! Zapraszamy na degustację!
Powtarzamy również atrakcyjny dla naszych najmłodszych kącik z żywymi zwierzętami -baranami, jagniętami, kurami… A może jeszcze jakaś niespodzianka? Zobaczymy, kogo uda nam się zaprosić do głaskania i podziwiania…
Jarmark zaplanowany jest od godziny 10:00 do 16:00, ale lojalnie uprzedzamy: im wcześniej do nas dotrzecie, tym lepiej! Powszechnie bowiem wiadomo, że to, co dobre, szybko znika…
A atrakcje na jarmarku przygotowaliśmy dla Was w ramach działań Zagórzańskich Dziedzin i współpracy trzech zagórzańskich samorządów: Miasta i Gminy Mszana Dolna i Gminy Niedźwiedź.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem po raz kolejny objęli: Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Mieczysław Uryga, Starosta Limanowski.
Tym razem mamy również kuratelę medialną, którą sprawują: limanowa.in, gorce24, tv28.
Partnerem wydarzenia i organizatorem „Bitwy na sordę” jest Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.
Organizatorzy