Komunikat w związku z nadchodzącymi upałami
Treść
Szanowni Mieszkańcy,
W związku z prognozowanymi na najbliższe dni wysokimi temperaturami powietrza apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas upałów.
Zalecamy:
- picie dużej ilości wody i unikanie odwodnienia organizmu,
- ograniczenie przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia (od około 11:00 do 17:00),
- noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży oraz nakrycia głowy,
- stosowanie kremów z filtrem UV,
- unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego w najgorętszej części dnia,
- zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom, osobom starszym i przewlekle chorym.
Przypominamy również, aby nie pozostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanych pojazdach, nawet na krótki czas. Temperatura wewnątrz samochodu może bardzo szybko osiągnąć poziom zagrażający zdrowiu i życiu.
Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby samotne, starsze oraz wymagające wsparcia. W razie potrzeby warto sprawdzić, czy mają dostęp do wody i odpowiednich warunków do odpoczynku.
Apelujemy także o zachowanie ostrożności podczas korzystania z otwartego ognia oraz niewypalanie traw. Wysokie temperatury i susza znacząco zwiększają ryzyko pożarów.
Prosimy o śledzenie bieżących komunikatów pogodowych oraz stosowanie się do zaleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Dbajmy o siebie i innych – bezpiecznie przetrwajmy okres upałów.